jawor drzewo do wyrobu

Włocławek w obiektywie

Temat: : ......dzierżąc w dłoniach małe tarcze., Góry Opawskie
Witam.
Piszesz Petrze że drzewo użyte do wyrobu tarczy zależało od regionu.Na połnocy świerk,u nas drzewa liściaste (lipa ,brzoza)
Cytujesz Kainova....który twierdzi że tarcze były wyrabiane z cisu,jawora i jodły.
Nie rozumiem słowa lotyśsky i co to są białe borowice?
Drzadla to rozumiem imacze? Materiał: jałowiec,topola i olcha?

edit: poprawiłem babola...
Źródło: halla.mjollnir.pl/viewtopic.php?t=3908Temat: Zmiana koloru łoża
Wielkiego ''rozrzutu'' niemamy w doborze drewna na kolby i wykonczeniu...

Orzech najlepszy i najszlachetniejszy gatunek na kolby [bejcowanie i olejenie potem wosk]
Buk twardy uzywany na kolby wojskowe [bejcowanie i olejenie potem wosk]
Jawor piekny pasiasty wzor drewna dosc twardy gatunek [specjalne bejcowanie i olejenie zwykle potem wosk].

Innych gatunkow drewna nie ma co rozpatrywac gdyz nie byly uzywane powszechnie w Europie czy USA na wyrob kolb broni cp w 18 i 19 wieku.

Nadmienie tez ze zabiegow takich jak BARWIENIE drewna kolb broni historycznej NIEPRZEPROWADZALO sie gdyz te zabiegi sa najczesciej szkodliwe dla drewna kolby choc by powoduja wypaczenie lub srodki chemiczne uzyte do barwienia moga byc korozyjne dla metalu broni...Drewno na kolby poddawano tylko NACIERANIU zwanemu potocznie bejcowaniu dla zmiany barwy drewna na kolby...wiec ''alchemie '' koledzy mozecie se wsadzic/uzyc do du...y ale nie na kolby
Źródło: 212.122.221.133/viewtopic.php?t=64760


Temat: Zagadka rezerwatu wiekowych cisów
200 lat temu w Wierzchlasie rosło ponad 5 500 cisów, dziś rośnie ich tutaj niespełna 3000. Niewyjaśnioną zagadką jest to, że w miejsce starych cisów, które padły, nie wyrastają nowe młode drzewa. Pokazujące się tu siewki młodych drzew zamierają po kilku latach...

W tym lesie nie ma runa, mchów, grzybów jadalnych, jest zaledwie kilka gatunków paproci. Są za to prawie wszystkie drzewa i krzewy rosnące na niżu w Polsce - okazałe jawory, lipy, sosny, w tym najgrubsza sosna w Polsce mająca w obwodzie 338 cm, ale przede wszystkim cisy - niezbyt wysokie, powyginane, pokurczone, przycupnięte pod gonnymi, sięgającym nieba sosnami i jaworami. Wiele cisów ma swoje nazwy: Parasolka, Para kochanków, Bajkowy, Orzeł - to wynik kojarzenia ich kształtów. Niektóre żyją, choć są obalone przez wiatr - funkcje życiowe przejęły ich konary boczne. Przed takimi drzewami jeszcze kilkadziesiąt lat życia.
Jesteśmy w Wierzchlesie w Borach Tucholskich nad jeziorem Mukrz w rezerwacie Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego, który bywał w tych stronach i utrwalił cisy w swoich pracach malarskich.
To najbardziej znane skupisko cisów w Polsce, największe w Europie. Dawniej była to wyspa otoczona jeziorem, niedostępna dla ludzi, dzisiaj cisy rosną na obszarze o powierzchni ok. 18 ha, w kształcie podkowy. Cisy są tu chronione od 1827 roku, a więc już od 180 lat!
Cis pospolity jest długowiecznym (może żyć nawet do 2 tys. lat) drzewem iglastym, dorastającym niekiedy do wysokości 17 metrów. Jest ceniony od wieków ze względu na swoje właściwości. W średniowieczu używano go do wyrobu łuków i strzał, a sok z igieł do zatruwania strzał. Jego drewno, choć to drzewo iglaste, nie jest żywiczne.
Eksploatacja cisa na wielką skalę nastąpiła w Polsce na początku XV wieku. Aby ocalić cisy od całkowitej zagłady, trzeba było wziąć je w obronę. Pierwszy zakaz wycinania cisów w Polsce wydał król Władysław Jagiełło w 1423 roku w tzw. Statucie Wareckim. Nie zapewniło to jednak całkowitej ochrony cisa. Na przestrzeni późniejszych wieków nastąpiła dalsza dewastacja drzewostanów cisowych w Polsce. Znaczną rolę w zanikaniu cisa odegrał również przesąd, że jest on skutecznym środkiem leczniczym przeciwko wielu chorobom, jak również tradycja, iż cis ze względu na ciemnozielone szpilki jest symbolem żałoby. Do dzisiaj zachował się obyczaj wykonywania cisowych wieńców pogrzebowych oraz sadzenia cisa przy grobach.
W 1910 roku było w rezerwacie ponad 5,5 tys. cisów, a w 1991 roku już tylko 2,9 tys., ale ich liczba, niestety, wciąż maleje. W 2005 roku doliczono się 2842 cisów, z czego 450 owocujących. Jednym z czynników ograniczających liczebność cisów jest... sosna. Na terenie rezerwatu rośnie 600 sosen, z czego 300 to drzewa martwe. Kiedy się wywracają, zabierają ze sobą 2-3 cisy. Martwe sosny stoją ok. 30 lat, zanim wiatr ich nie wywróci, kolejne 30, a nawet 50 lat leżą na ziemi, nim nie zamienią się w próchno. Tak jest w przyrodzie, w którą nie ingeruje człowiek. A tu w rezerwacie cisów, w Wierzchlesie człowiek w przyrodę nie ingeruje.
W rezerwacie zalega ogromna ilość rozkładającego się drewna, we wszystkich fazach rozkładu. To środowisko życia dla wielu gatunków, w tym również grzybów rozkładających drewno, brak jednak grzybów mikoryzowanych, z którymi drzewo żyje w symbiozie. Może właśnie dlatego siewki cisów, których jest tu tysiące, zamierają po kilku latach. Młodego pokolenia nie ma. W rezerwacie nie utrzymują się odnowienia naturalne od ponad 100 lat. Może przyczyną zamierania cisów jest zatruta ściółka? Cis jest silnie trujący, trujące jest igliwie, drewno, a to wszystko przechodzi do ściółki.
Inne czynniki ograniczające liczbę cisów w rezerwacie, to oprócz wspomnianego braku grzybów symbiotycznych, zatrutej ściółki, zniszczeń dokonywanych przez przewracające się sosny, także straty powodowane przez zwierzęta, szczególnie sarny, zbyt duże zagęszczenie cisa oraz nadmierne ocienienie przez inne gatunki drzew, wczesnojesienne i późnowiosenne przymrozki, także zrywanie siewek przez człowieka, a być może również spadek poziomu wód gruntowych w wyniku obniżenia na początku XX w. lustra wody
1 m w jeziorze Mukrz.
Zwiedzanie rezerwatu trwa ok. godziny. Idąc wydeptanymi ścieżkami między wiekowymi drzewami, przenosimy się w inne czasy. Najstarsze cisy sadzone były wszak kilkaset lat temu (cis Chrobry ma 600 lat). Rezerwat zachwyca bogactwem przyrody, tajemniczością, potęgą i majestatem, a każda spędzona tu chwila jest pożyteczną lekcją przyrody.

Gazeta Przyroda Polska, Nr 8 sierpień 2007, Jacek Zyśk
Źródło: forum.linum.pl/viewtopic.php?t=154


Copyright (c) 2009 Włocławek w obiektywie | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.